0
Najprej razdelimo debelino las na dve kategoriji: gostota las in debelina pramenov. Nekateri ljudje imajo goste lase, medtem ko imajo drugi tanke lase. Vendar pa bo debelina vsakega posameznega pramena las vplivala na to, kako debeli bodo tvoji lasje na splošno videti.
Na našo gostoto las in debelino pramena ima odločilno vlogo genetika in izražanje genov ter seveda tudi drugi dejavniki, kot so hormoni, starost, bolezen, prehrana in stres. Čeprav se boš glede gostote las najverjetneje zgledovala po svojih bioloških starših, obstajajo izjeme, ki temeljijo na zunanjih dejavnikih, kot sta tvoje okolje in fizično zdravje.
Čeprav ne moreš spremeniti svojih lasnih mešičkov, lahko tudi s prehrano nekaj narediš za lase, saj vitamini B12, biotin, železo in omega maščobe vplivajo na cikel rasti las. Jej jagode, avokado, ribe, jajca, oreščke in listnato zelenjavo, kot sta špinača in ohrovt.
Drug način za ohranjanje zdravja las je omejitev uporabe sušilnikov za lase in likalnikov, ki povzročajo izločanje vlage iz kože, ki se izsuši in lahko povzroči prhljaj okoli lasišča. Odloči se za sušenje las na zraku ali preizkusi metode kodranja brez toplote. Prav tako je mogoče narediti tvoje lase polnejše s terapijo las z rdečo svetlobo za zmanjšanje oksidativnega stresa in povečanje cirkulacije lasišča.
In če želiš povečati pretok krvi v lasišču, lahko spodbudiš zdravo cirkulacijo z ročnimi masažami lasišča in dermarollerji, ki so orodja, ki ustvarijo drobne, neboleče vbode v lasišču za povečanje pretoka krvi in spodbujanje proizvodnje kolagena.
Ja! Slabo zdravje lasišča se kaže v obliki suhih madežev, luščenja, neprijetnega vonja, nenadnega povečanja prhljaja ali vreznin na lasišču, kar lahko povzroči vnetje, ki poškoduje tvoje lasne čebulice in mešičke.
Če želiš zaščititi kožo na vrhu glave, uporabljaj balzame, ki se ne izpirajo, ali tretmaje za lasišče, ki lasišču zagotavljajo vlago, zlasti tiste, ki vključujejo vlažilna olja in hialuronsko kislino.
Izpadanje las se lahko pojavi pri vsaki starosti in spolu, na to vplivajo starost, dedni dejavniki, slaba prehrana, stres, ravni hormonov in slabe navade pri negi las. S staranjem se rast las upočasni, preveč toplote lahko povzroči izpadanje las, prav tako pa tudi pomanjkanje vitaminov. Dokazano je, da jemanje dodatnega vitamina D pomaga pri izpadanju las, ker pomaga pri absorpciji kalcija.
Če trenutno doživljaš izpadanje las, oceni svoj trenutni življenjski slog in ugotovi, ali bi morebitni stresni dejavniki lahko povzročili spremembo tvojih las. Če se izpadanje las nadaljuje po 2-3 mesecih, se posvetuj s svojim zdravnikom. Tvoje izpadanje las je lahko odziv na bolezen, ki si jo prebolela, ali fizično travmatičen dogodek, kot je nesreča.
Ne moreš fizično spremeniti velikosti svojih lasnih mešičkov, lahko pa ohraniš zdrave lase tako, da z njimi dobro ravnaš in premišljeno ješ. Lahko zagotoviš, da uživaš prehransko bogato prehrano z beljakovinami in živili, kar pomaga pri zdravju las. Poleg tega lahko preprečiš, da bi tvoji lasje postali tanjši zaradi lomljenja ali poškodbe, tako da uporabljaš vlažilne mask za lase, izogibanje prekomerni vročini in rednim striženjem konic.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers