feelgood
healthylifestyle

Vse, kar moraš vedeti o hormonih!

Nedvomno si že velikokrat slišala stavek ''krivi so hormoni'' - delno je to lahko res. Hormoni namreč vplivajo tako na delovanje našega telesa kakor tudi na naše počutje. Tukaj lahko izveš, kakšen vpliv imajo nate in zakaj bi jim morala posvetiti več pozornosti.

0

Vloga hormonov  

Čeprav so hormoni očesu nevidni, imajo zelo pomembno vlogo pri delovanju telesa; nadzorujejo namreč počutje in posledično obnašanje ter splošno zdravje posameznika. Še posebej pomembni so pri nežnejšem spolu, saj se med menstrualnim ciklom spreminja njihovo delovanje.  

Eni izmed pomembnejših hormonov so:

1# Estrogen 

To je primarni ženski spolni hormon, ki poleg tega, da skrbi za urejen menstrualni cikel, poskrbi tudi za primerno kostno gostoto in uravnavanje počutja

2# Progesteron 

Telo ta hormon proizvede iz holesterola (maščobe v telesu); če v telesu ni zadostne zaloge zdravega holesterola, lahko sledi prezgodnja menopavza. Progesteron je poleg tega ključen tudi za pravilno delovanje ščitnice ter pomemben v zgodnji nosečnosti

3# Kortizol 

Drugače imenovan tudi stresni hormon, pomaga pri uravnavanju sladkorja v krvi ter pri vzpostavljanju dobrega imunskega sistema. Če je raven tega hormona v krvi previsoka, pa lahko nastopijo težave, kot so strah, tesnoba, depresija, zmanjšanje sposobnosti pomnjenja ter slabši imunski sistem

4# Tiroidni hormon 

Hormon, ki se proizvaja v žlezi, imenovani ščitnica, je ključen za uravnavanje funkcije dihal, srca, metabolizma in telesne temperature

5# DHEA

Najmanj znan, a vseeno nič manj pomemben, je hormon pod kratico DHEA, kar pomeni dehidroepiandrosteron; je kot nekakšen predhodnik ostalih hormonov, saj poskrbi za nastanek le-teh. 

Nauči se prepoznati sprožilce svojih občutkov in dogajanj v telesu 

Kot sem že zapisala, so hormoni v veliki meri zadolženi za uravnavanje počutja in posledično tudi obnašanja. Ob hormonskem neravnovesju se lahko pojavita že prej omenjeni tesnoba in depresija, lahko pa pride tudi do:

Če se srečuješ s takšnimi težavami in se sprašuješ, zakaj se ti to dogaja - to so preprosto le eni izmed načinov, s katerimi ti telo želi sporočiti, da nekaj ne deluje tako, kot bi moralo. Na hormonsko neravnovesje lahko vpliva:

  • stres,
  • kontracepcijske tablete,
  • nezadostna in neuravnotežena prehrana
  • okoljski dejavniki (na primer kemične snovi v kozmetiki, hrani...). 

Poskrbi za hormone skozi cel menstrualni cikel 

Medtem ko raven hormonov čez mesec neprestano variira, je tvoja naloga, da njihovo delovanje pravilno podkrepiš. To lahko storiš s prehrano, rednim in prilagojenim gibanjem ter s sproščanjem. Za uresničevanje slednjega lahko poskusiš: 

Zelo pomembna je tudi zadostna količina spanca (7-9 ur kakovostnega nočnega spanca). 

Hrana, ki podpira delovanje tvojih hormonov

  • Križnice: brokoli, cvetača, ohrovt
  • Fermentirana hrana: kimchi, kislo zelje, kot napitek pa lahko izbereš kombučo
  • Probiotiki: jogurt, kefir, nekatere vrste sirov
  • Beljakovine: najdeš jih na primer v piščančjem mesu, lososu ter belih ribah, jajcih, čičeriki, fižolu...)

Kot dodatni obrambni ščit za nemoteno delovanje hormonov pa lahko k uravnoteženi prehrani dodaš tudi prehranske dodatke. Strokovnjaki priporočajo:

  • Vitamin B: skrbi za nastanek in aktivacijo delovanja estrogena v telesu
  • Magnezij: za zaščito in boljše delovanje ščitnice)

Če čutiš, da tvoji hormoni niso v harmoniji s teboj ter si želiš vedeti, kaj točno se z njimi dogaja, se lahko odločiš za hormonsko testiranje. Najpogosteje ga izvajajo z analizo odvzete krvi v ustreznih licenciranih laboratorijih. Z znanjem o stanju svojih hormonov in o tem, kako le-te ohranjati v ravnovesju, boš lahko najboljša možna različica sebe! 

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title