0
Koža je največji organ našega telesa, ki opravlja številno življenjsko pomembne funkcije. Voda je ključna za ohranjanje njene vitalnosti, saj omogoča potek pomembnih procesov, ki potekajo v koži. Različne vrste vlažilnih sestavin imajo vsaka svoje mehanizme dostavljanja in ohranjanja vlage v koži. Razumevanje zgradbe kože in mehanizmov vlaženja ti bo pomagalo izbrati prave izdelke za tvoj tip kože in doseči naravni sijaj kože.
Koža sestoji iz treh glavnih plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Povrhnjica je najbolj zunanja plast, ki deluje kot zaščitna pregrada pred škodljivimi zunanjimi dejavniki. Voda je ključna za ohranjanje zdrave kože, saj ima vlogo pri luščenju celic, delovanju encimov v koži ter ohranjanju kislega pH kože. Kadar hidracija kože ni optimalna, pride do spremembe v delovanju encimov in posledično do dehidrirane kože.
Koža izgublja vlago tudi zaradi izpostavljenosti zunanjim dejavnikom, kot so veter, sonce in suh zrak. Vlažilne sestavine delujejo tako, da pomagajo ohranjati zadostno vlago v koži. V osnovi mehanizem delovanja vlažilnih sestavin delimo na hidracijo (sestavine, ki zvišajo raven vode v koži) in zadrževanje vode (sestavine, ki preprečijo izhlapevanje vode).
Za učinkovito vlaženje potrebuješ kombinacijo treh vrst vlažilnih sestavin, v razmerju, ki ustreza potrebam tvoje kože.
Za začetno vzpostavljanje osnovne rutine nege bo zadostovala že nevtralna vlažilna ali negovalna krema. Kreme vsebujejo vse tri vrste vlažilnih sestavin, kar pomeni, da hkrati nudijo vlaženje in preprečujejo izhlapevanje vode. Lažja vlažilna tekstura je primernejša za normalno do mastno kožo, medtem ko je bogatejša in bolj negovalna tekstura primerna za suho kožo. V primeru, da imaš občutek, da tvoja koža potrebuje še dodatno vlago, pa pred vlažilno kremo uporabi kvaliteten vlažilni serum, esenco ali tonik.
Še nekaj dodatnih nasvetov za ohranjanje sijoče kože:
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers