0
Eponihij je znanstveno ime za obnohtno kožico, ki je sestavljena iz izjemno čvrstih celic, bogatih z beljakovinami, in prekriva naše nohte ter pomaga preprečiti bakterijam, da bi vstopile v nohtno površino. Kožica pomaga tudi uravnavati pretok vlage v nohte in iz njih. Nohti rastejo iz območja pod obnohtno kožico, ki se imenuje korenina nohta. Ta najbolj spodnja plast kože je enaka kot vsak drug del - za svoje delovanje potrebuje ustrezno zaščito in nego.
Ljudje pogosto zanemarijo nego obnohtne kožice, ki lahko postane zaraščena in groba. Groba obnohtna kožica se lahko raztrga, ko se zatakne za kakšno stvar, poleg tega pa so za mnoge skušnjava za grizenje, kar neizogibno vodi do bolečega raztrganja kože, krvavitev in na splošno grobega videza nohtov. Tukaj je 6 korakov, s katerimi lahko poskrbiš za obnohtno kožico, preprečiš nesreče in poskrbiš, da bodo tvoje roke videti kar najbolje.
1. Obnohtno kožico redno vlaži
Da bi bili nohti videti zdravi in močni, mora biti celotna struktura, vključno z obnohtno kožico, navlažena. Če bo vlaženje obnohtne kožice sestavni del tvoje rutine za nego nohtov, se boš redkeje soočala s suhostjo in razpokami.
2. Roke pogosto namakaj
Skledo napolni s toplo vodo in dodaj nekaj kapljic svojega najljubšega eteričnega olja. Obnohtno kožico vsaj pet minut namakaj v vodi. Nohte nato temeljito osuši.
3. Obnohtno kožico potisni nazaj
Kožice potisnemo nazaj iz več razlogov. Prvi razlog je, da obnohtna kožica pogosto zraste precej visoko nad nohtno ploščo, zato jo potisnemo nazaj, da podaljšamo nohtno ploskev in zagotovimo več prostora za nanos laka ali akrila. Drugič, lakiranje ali nanašanje podaljšanih nohtov na vrh obnohtne kožice lahko povzroči, da se kožica dvigne in odmakne od preostale nohtne površine. Zelo je pomembno, da vemo, na kakšen način obnohtno kožico potisnemo nazaj. Ko govorimo o tem, kako potisniti obnohtno kožico nazaj, je pomembno, da ne poškoduješ nohta ali obnohtne kožice. Da ti bo lažje, ti predstavim štiri korake za potiskanje obnohtne kožice na pravilen način:
Opomba: Bodi zelo previdna, da odrežeš le odmrlo kožico in kožo, ki je še vedno pritrjena na prst, nikoli pa ne odreži kože okoli nohtne gube. Prav tako nikoli ne odstrani obnohtne kožice v celoti, saj lahko s tem povzročiš okužbo nohta.
4. Uporabi olje za obnohtno kožico
Če je tvoja obnohtna kožica nagnjena k temu, da postane trda in se zlahka cepi, olje za obnohtno kožico dela čudeže. Zaradi številnih dejavnikov, kot so ostre kemikalije in vsakodnevna obraba, so lahko tvoji prsti in nohti nagnjeni k poškodbam, vendar boš z nanosom majhne količine olja za obnohtno kožico poskrbela za ustrezno nego nohtov.
Olje za obnohtno kožico preprosto temeljito vmasiraj v obnohtno kožico, nohtno površino in kožo okoli. Če se ga navadiš uporabljati pred spanjem ali kot del rutinske manikire, bo tvoja obnohtna kožica ostala v najlepšem stanju.
Pssst imam še en nasvet zate: olje za obnohtno kožico lahko naneseš tudi po manikiri, da bodo tvoji nohti videti še bolj sijoči.
Splošne koristi olja za obnohtno kožico:
5. Prenehaj gristi obnohtno kožico
Če si po navadi puliš, ali grizljaš kožico, po nepotrebnem škodujete svoji kožici in okoliški koži! Če imaš nadležni noht, ga previdno odreži s ščipalkami za obnohtno kožico, namesto da bi kožo še bolj potegnili navzdol in povzročili dodatne (pogosto boleče) poškodbe. Poskušaj pa tudi definirati razloge, kaj privede do tega, da ob določenem položaju začneš gristi obnohtno kožico.
6. Nohtom privošči počitek
Če si poskusila z zgoraj navedenimi ukrepi in je tvoja obnohtna kožica še vedno suha in raztrgana, poskusi zmanjšati število manikir, saj je pri gelih in akrilih pogosto prisotnih veliko grobih kemikalij in izsuševanja. Omeji uporabo grobih izdelkov, kot so laki za nohte in acetonski odstranjevalci laka za nohte, ki izsušijo nohtno površino in obnohtno kožico. Če že moraš uporabiti odstranjevalec laka za nohte, uporabi odstranjevalec, ki ne vsebuje acetona ali ima vlažilne lastnosti. Obstajajo pa tudi že laki za nohte, ki vsebujejo vlažilne snovi.
Redno negovanje obnohtne kožice je obvezno!
Skratka, nega obnohtne kožice je pomemben del zdravih nohtov. Če jih vzdržuješ čiste in navlažene, boš s tem pospešila rast nohtov, preprečila okužbe in poskrbela, da bodo tvoje roke videti najboljše. Ne pozabi tudi redno uporabljati olja ali kreme za obnohtno kožico in potiskaj obnohtno kožico z orodjem, posebej zasnovanim za to delo. Pri rezanju odvečne kože bodi zelo previdna in izogibaj se grizenju nohtov ali kože okoli njih.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers