skin
tipsandtricks

Te je opeklo sonce? Preveri, kako pravilno negovati poškodovano kožo!

Vroče poletje in žgoče sonce prinašata tudi visoko raven UV sevanja. Zadnja leta se vedno več govori o pomembnosti učinkovite zaščite pred soncem, kljub temu pa se zaradi neprevidnosti lahko zgodi, da nas opeče. V takih primerih je pomembno, da poškodovano kožo oskrbimo na pravilen način. Pa veš, kako najbolje poskrbeti za opečene predele, da bo celjenje čim hitrejše in čim manj boleče?

0

Kako nastanejo opekline?

Sončna opeklina je poškodba kože, ki nastane zaradi prekomerne izpostavitve ultravijoličnim (UV) žarkom sonca. Ti so sestavljeni iz žarkov UVA, UVB in UVC, najbolj pa k opeklinam prispevajo žarki UVB. Ti prodrejo v celice naše povrhnjice in tam poškodujejo celično DNK. To sproži vnetno reakcijo v celici, ki poveča pretok krvi v poškodovanih predelih, to pa vodi do simptomov, kot so rdečina, bolečin, vroča koža in srbečica, v hujših primerih pa lahko nastanejo tudi mehurji, slabost, utrujenost, glavobol in povišana telesna temperatura.

 

Znaki opeklin se tipično pokažejo že po nekaj urah, telo pa se v roku nekaj dni samo pozdravi, pri čemer se lahko vrhnja plast kože odlušči. Proces celjenja pa lahko pospešimo, s pravilno oskrbo poškodovane kože.

Kaj storiti, ko te opeče?

Ob opeklinah je pomembno, da smo do svoje kože čim bolj nežni in preprečimo še nadaljnje poškodbe, zato se čim prej umaknemo s sonca. Pri bolečini in oteklinah pomaga hladna prha. Po prhi kožo osuši s tapkanjem (in ne drgnjenjem!) z brisačo, a naj koža ostane še nekoliko vlažna. Na opečene predele nanesi vlažilno kremo, namenjeno opečeni koži, ali kremo/gel z aloe vero ali pantenolom.

 

Dodatni nasveti:

  • Vzemi nesteroidni antirevmatik (npr. aspirin), ki bo izboljšal vnetje, oteklino in bolečino.
  • Mehurje lahko predreš s sterilno iglo, pokrova mehurja pa ne odstrani. Če so mehurji večji, obišči zdravnika, saj nakazujejo na hujše poškodbe kože.
  • Hladilni obkladki iz ledu ali hladilnih blazinic, ovitih v tkanino, lahko pomagajo pri nadaljnjem zmanjšanju vnetja.
  • Pij dovolj tekočine, saj preko poškodovane kože izhlapeva več vode, kot preko zdrave.
  • Izogibaj se dodatni izpostavitvi soncu.
  • Če uporabljaš hkrati tudi zaščito pred insekti, jo nanesi nad sončno kremo.

Čemu se raje izogni?

Pomembno je, da koži pustiš čas, da se obnovi in daš prostor, da zadiha. Pri tem se je nekaterim stvarem najbolje izogniti:

  • Izogibaj se izdelkom, ki vsebujejo razkužila ali alkohol (npr. parfumi), saj lahko dodatno izsušijo in dražijo kožo,
  • Luščeče kože ne trgaj, saj lahko povzročiš dodatne poškodbe ali celo okužbe kože,
  • Ne nosi tesnih oblačil,
  • Ne prekrivaj kože z ličili.

Preventiva je najboljši način preprečevanja opeklin

Pomembno je, da se zavedamo, da nas sonce lahko opeče tudi, če se zaščitimo. Pogosto namreč pozabimo zaščititi pomembna mesta, kot so ušesa, lasišče ali stopala. Preprečevanje nastanka opeklin je najboljši način, da se jim izognemo.

 

Tu je nekaj dodatnih nasvetov:

  1. Sončne kreme ne pozabi nanesti tudi na ušesa, zadnjo stran vratu in stopala. Zaščiti tudi ustnice z balzamom za ustnice z UV zaščito.
  2. Nosi pokrivala in sončna očala s primerno UV zaščito, saj so tudi oči izredno občutljive na UV žarke.
  3. Izogibaj se neposredni izpostavitvi soncu, še posebej med 10. in 16. uro.
  4. Zavedaj se, da nekatera zdravila ali kozmetika naredijo tvojo kožo bolj občutljivo na sončne žarke. Mednje spadajo nekateri antibiotiki in kozmetični izdelki, ki vsebujejo derivate vitamina A (retinol).

Sončne opekline so neprijetne in na dolgi rok celo nevarne, zato je pomembno, da jih poskušamo preprečiti. Če pa se nam še vseeno zgodi, da nas opeče, lahko s primernimi ukrepi in nego pripomoremo k obnovi kože in tako pospešimo proces celjenja našega največjega organa.

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title