0
Gre za kronično vnetno bolezen kože obraza, za katero je značilna rdečica, ki se tipično pojavlja na nosu, licih, čelu in bradi. Rdečico lahko spremljajo tudi pustule – mehurčki, napolnjeni z belim gnojem, ki so zelo mamljivi za stiskanje. Rozaceo lahko od aken ločimo predvsem po rdečici, ki se odziva na zunanje dejavnike, kot so vročina, stres in uživanje pekoče hrane, po odsotnosti komedonov (ogrcev) ter po tem, da so kožne spremembe bolj lokalizirane, med tem ko so pri aknah razširjene preko večjega območja obraza.
Najpogosteje prizadene ženske med 20. in 45. letom starosti, pogosto po nekritični rabi kortikosteroidnih mazil, a vzrok lahko tiči tudi drugje. Pride do pojava pustul in rdečih bunčic na področju okoli ust, tik ob ustnicah pa teh kožnih sprememb ni. Poleg ust se ti izpuščaji lahko razširijo tudi na lica, brado ter okoli oči. Pri peroralnem dermatitisu komedonov ni, po čemer to kožno stanje lahko ločimo od aken.
Folikulitis je okužba lasnega mešička, ki se lahko pojavi tudi na obrazu, saj imamo tudi tam dlačice. Poleg obraza se pojavlja tudi po drugih delih telesa, kot so prsni koš, pazduhe in lasišče. Na mestu okužbe nastane pustula (gnojni mehurček), ki jo obdaja rdečina. Tipično nastane zaradi prekomernega potenja, različnih metod odstranjevanja dlačic, dejavnik tveganja pa je tudi prekomerna telesna teža in vlažno podnebje. Folikulitis se lahko pozdravi sam od sebe, včasih pa je potreben antibiotik.
Obstajajo tudi posebne oblike aken, med katerimi so tudi take, katerih vzrok lahko prepoznamo in odstranimo. Mednje spadajo:
Spopadanje s katerokoli boleznijo je težavno, kožne bolezni pa še posebej vplivajo na naše duševno stanje in samozavest, saj zajamejo najbolj izpostavljen del našega telesa. Poleg zdravljenja osnovne bolezni ima velik pomen tudi ohranjanje zdrave samopodobe. Spodaj najdeš nekaj praktičnih nasvetov:
Pomembno je, da pravilno neguješ svojo kožo ne glede na to, katero vrsto kožne bolezni imaš. Če so tvoje akne trdovratne in vztrajajo že dlje časa ali če posumiš, da imaš morda katero od omenjenih bolezni, je najbolje, da stopiš v stik z dermatologom. Ta bo postavil zanesljivo diagnozo in predpisal zdravljenje, ki ti bo pomagalo bolj, kot le negovalni in drogerijski izdelki.
Najpomembnejše od vsega pa je, da sprejmeš samega sebe takega, kot si, ne glede na to ali imaš akne ali katerokoli izmed drugih dermatoloških bolezni.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers