0
Zdrava prehrana je z leti pridobila slab sloves, saj mnogi menijo, da zdravo prehranjevanje pomeni celodnevno uživanje solat brez okusa in zmanjšanje vnosa kalorij. Vendar je to daleč od resnice, saj je potrebno le zavedanje o tem, kakšna živila lahko jemo, kako lahko izboljšamo njihov okus in kakšen je njihov vpliv na telo. Torej, gre za popolno ravnovesje.
Če se želiš prehranjevati bolj zdravo, potem preizkusi pripravo domačih obrokov. Na internetu je veliko zdravih in hranljivih receptov, ki jih lahko hitro pripraviš in shraniš v hladilniku, tako da te ne bo nikoli zamikalo naročiti dostavo. Priprava obrokov ob nedeljah (ali kadar koli imaš čas) ti omogoča popoln nadzor nad tem, kaj ješ, zato lahko obroke prilagajaš glede na to, kaj ti je všeč in kaj lahko pripraviš.
Poskusi na teden vključiti 30 različnih rastlin (bogatih z antioksidanti, ki pomagajo preprečevati bolezni). Morda se sliši veliko, vendar to vključuje vse od zelenjave, sadja, žita (riž, kvinojo, oves itd.), fižola, leče, oreščkov, semen, zelišč in začimb.
Zdrava prehrana ne pomeni, da mora biti brez okusa, dolgočasna ali celo omejujoča. Najbolj zdrave diete na svetu, kot je sredozemska dieta, temeljijo na preprostih in hranljivih polnovrednih živilih. To so živila, ki so najbližje svojemu naravnemu stanju - zelenjava, sadje, žita, občasno ribe ali meso in kakovostna olja.
Prav tako se izogibaj kupovanju izdelkov z 'nizko vsebnostjo maščob', saj ti običajno vsebujejo veliko sladkorja ali sladil, ki nadomestijo odstranjeno maščobo.
Vlaknine so zelo pomembne za uravnavanje prebave in povečanje rasti prijaznih bakterij v našem prebavnem traktu, kar izboljšuje naše splošno zdravje. Če uživamo dovolj vlaknin, se zmanjša tveganje za bolezni srca, kap, sladkorno bolezen tipa 2 in raka na debelem črevesju, zato je priporočen vnos vsaj 25 do 30 gramov vlaknin na dan.
Rastlinske vlaknine so odlične za zdravje črevesja, ključno pa je tudi, da v prehrano vnesemo raznoliko paleto različnih živil, bogatih z vlakninami. Zato je uživanje veliko sadja, zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic iz različnih virov dobra navada, ki jo je treba vzpostaviti ne glede na to, kakšen vzorec prehranjevanja uporabljaš. Boljše zdravje črevesja pomeni boljši imunski sistem, boljše razpoloženje in bolj sijočo kožo.
Morda te bo to presenetilo, vendar je način kako jemo, prav tako pomembno kot to, kaj jemo. Zelo pomembno je, da si med prehranjevanjem prisotn/a z glavo, zato se poskušaj izogibati vsem napravam, izogibaj se prenajedanju obrokov in se zahvali hrani, ki hrani tvoje telo.
Veliko prebavnih težav, kot sta napihnjenost in IBS, namreč izvira iz tega, da jemo v tesnobnem in raztresenem stanju. Zelo pomembno je, da hrano pravilno prežvečiš, da se usedeš k jedi in da najprej globoko vdihneš, če si pod stresom. Telo ti bo hvaležno!
Sprejetje zdravega življenjskega sloga je sprva lahko izziv, vendar je popolnoma mogoče. Če v svojo dnevno rutino vključiš te zgoraj naštete nasvete, lahko izboljšaš svoje splošno počutje. Z majhnimi spremembami in doslednostjo lahko dosežeš dolgoročni uspeh na poti k bolj zdravi prehrani.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers