feelgood
healthylifestyle

Prekinitveni post ali intermittent fasting: vse kar moraš vedeti za doseg popolne postave to poletje!

Veliko diet se osredotoča na to KAJ jesti, intermittent fasting ali prekinitveni post pa le na to KDAJ jesti. Intermittent fasting je sila aktualna shujševalna metoda, ki te ne pripelje le do lepše postave, temveč tudi do boljšega, čistega počutja.

0

Prekinitveni post ali intermittent fasting - kaj to je?

Prekinitveni post ali krajše "fasting" je način prehranjevanja, ki preklaplja med postom (obdobjem, ko hrane ali katerih koli drugih kalorij ne uživamo) in uživanjem hrane po rednem urniku. Raziskave kažejo, da je občasno postenje ne le način za uravnavanje telesne teže, temveč tudi pot do boljšega počutja. Sama sem fasting preizkusila in moram ti povedati, da se še nikoli nisem počutila tako zdravo in čisto. Z lahkoto pa tudi izgubim ali ohranim svojo telesno težo, ne glede na to, kaj jem. Kot ena glavnih prednosti te shujševalne metode je, da v lahko intervalih uživanja hrane posežeš po čemerkoli ti srce poželi - DA! Tudi pici, sladoledu in vseh drugih "pregrešnih dobrotah".  

Oblike fastinga

1# 12:12

Pravila te diete so preprosta. Vsak dan se moraš odločiti za 12-urno postno okno in se ga držati. Po mnenju nekaterih strokovnjakov lahko post, daljši od 12 ur povzroči, da tvoje telo maščobne zaloge pretvori v energijo, pri čemer se ketoni sprostijo v krvni obtok. To naj bi spodbudilo hujšanje. Ta vrsta fastinga je lahko dobra izbira za začetnike, saj je čas, ko hrane ne uživamo, razmeroma kratek. 

2# 16:8

16:8 je tip fastinga, ki čas uživanja hrane omejuje na 8 ur. Ta vrsta prekinitvenega posta je lahko koristna za nekoga, ki je že poskusil 12-urni post, vendar ni opazil nobenih sprememb. Pri tej obliki fastinga ljudje običajno preskočijo en obrok; zajtrk ali večerjo. V intervalih uživanje hrane, pa lahko posežejo po katerikoli hrani, seveda je vseeno priporočljivo izogibanje procesirani hrani z veliko vsebnostjo sladkorja. 

Če se ti dieta 16:8 zdi premajhen izziv, lahko narediš korak dalje in preizkusiš fasting 18:6 (postenje 18 ur na dan), ki je seveda še bolj učinkovito. 

3# 5:2

Gre za celodnevni post 2 dni v tednu. Če želiš preizkusiti fasting 5:2, se moraš držati diete, ki predpisuje uživanje zdrave prehrane 5 dni v tednu, preostala 2 dni pa močno zmanjšan vnos kalorij. V 2 dneh posta naj bi moški zaužili do 600, ženske pa do 500 kalorij. Med postnimi dnevi pa naj bo vsaj 1 dan brez posta. Ta tip fastinga dokazano pripomore k izgubi telesne teže.

 

Druga oblika diete 5:2 se imenuje eat-stop-eat. Pri tej obliki fastinga se v dveh dneh celodnevnega posta ne sme zaužiti nobenih kalorij. V poštev pride torej le čaj, voda ali druge brezkalorične pijače. Ljudje običajno naredijo takšen 24-urni post od kosila prvi dan do kosila prihodnji dan. 

4# Bojevniška dieta ali the warrior diet

Bojevniške diete se je vredno lotiti, če si že preizkusil/a druge oblike posta, saj gre za razmeroma ekstremno obliko fastinga. Ta dieta vključuje uživanje majhnih količin surovega sadja in zelenjave med 20-urnim obdobjem posta, zvečer pa ti nato pripada en večji obrok. V večernem obroku je potrebno zaužiti tako beljakovine in zdrave maščobe kot tudi ogljikove hidrate, da telo dobi vse potrebno za svoje normalno delovanje. 

 

Kot si verjetno ugotovil/a, obstaja veliko načinov za izvajanje prekinitvenega posta. Najboljše rezultate lahko dosežeš, če preizkusiš različne oblike in vidiš, kaj najbolj ustreza tebi in tvojemu življenjskemu slogu. Meni na primer najbolj odgovarja post 18:6, pri čemer običajno izpustim večerjo. Paziti pa moraš, da ne greš prehitro v ekstreme in telo na post navajaš počasi. 

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title