0
V kozmetičnih izdelkih se uporablja več vrst kislin, med katerimi ima vsaka svojo vlogo in delovanje na kožo. Ravno, ko smo končno razumeli razliko med AHA in BHA, pa so se v izdelkih pojavile nove vrste kisline, in sicer polihidroksi kisline ali skrajšano PHA.
Polihidroksi kisline so vrsta kislin, ki pripadajo skupini hidroksi kislin, podobno kot alfa hidroksi kisline (AHA) in beta hidroksi kisline (BHA). Glavna razlika med PHA in drugimi kislinami je v njihovi molekularni strukturi. Medtem ko so AHA in BHA kisline manjše molekule, so molekule PHA večje. To pomeni, da ne morejo prodreti tako globoko v kožo, temveč delujejo le v zunanjih plasteh kože. Zato so manj dražilne in primerne tudi za tiste z občutljivo kožo. Na seznamu sestavin najpogosteje najdeš predstavnike z imeni glukonolakton, laktobionska kislina in maltobionska kislina.
Medtem ko so AHA in BHA kisline že dolgo priznane v svetu nege kože, so polihidroksi kisline relativno novo odkritje. Glavna prednost PHA je v njihovi nežnosti, saj delujejo bolj površinsko in manj dražijo. Nasprotno pa imajo AHA, kot sta glikolna in mlečna kislina, močnejše delovanje in lahko povzročijo rahlo pekoč občutek, še posebej pri občutljivi koži. BHA oz. salicilna kislina pa je bolj primerna za mastno in aknasto kožo, saj lažje prodre v pore in iz njih odstranjuje odvečni sebum in umazanijo.
PHA se lahko uporabljajo z različnimi izdelki in na različne načine. Najbolje jih je uporabljati v izdelkih, ki jih dlje časa pustimo na koži, da lahko učinkovito razgradijo povezave med odmrlimi celicami povrhnjice. Še nekaj nasvetov za uporabo PHA:
Sedaj, ko veš vse o PHA, jih lahko vključiš v svojo nego in tudi ti odkriješ te učinkovite, a nežne sestavine za bolj zdravo, sijočo in mladostno kožo.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers