healthylifestyle
selfcare
essentialoils

Oil pulling: starodavna skrivnost za svež zadah in zdravo ustno votlino

Vsakomur se zgodi, da ima kdaj pa kdaj slab zadah, a če ta vztraja dlje časa, lahko predstavlja neprijetno nadlogo. Obstajajo hitre metode osvežitve zadaha, katerih učinek ne traja dlje časa, na dolgi rok pa so učinkovite le redke. Mednje spada tudi starodavna metoda žvrkljanja olja ali tako imenovani oil pulling.

0

Kaj je oil pulling?

Oil pulling je metoda, ki izvira iz indijske ajurvede, pri kateri z žvrkljanjem olja po ustni votlini poskrbimo za zdravje ustne votline in izboljšamo ustno higieno. Ta metoda domnevno pripomore k zmanjšanju števila bakterij in zniževanju vnetja v ustni votlini, hkrati pa izboljša zdravje dlesni, odpravlja slab zadah in celo prispeva k učinku beljenja zob.

Kakšni so učinki oil pulling-a?

Koristnih učinkov je več, vsi pa se nanašajo na izboljšanje ustne higiene:

  • Zmanjša število bakterij v ustni votlini: več raziskav je pokazalo, da oil pulling zmanjša število predvsem tistih baterij, ki prispevajo k nastanku kariesa in slabemu zadahu.
  • Zmanjša slab zadah: oil pulling predstavlja naravno alternativo klorheksidinu, ki se sicer uporablja za zdravljenje halitoze (medicinski izraz za slab zadah).
  • Izboljša zdravje dlesni in zmanjšuje vnetje: izboljšuje simptome gingivitisa (vnetje dlesni).
  • Domnevno preprečuje nastanek kariesa: preko zmanjševanja števila škodljivih bakterij, oil pulling zmanjšuje tveganje za nastanek kariesa.
  • Učinek beljenja zob: oil pulling naj bi prispeval k bolj belemu nasmehu.

Kljub temu da je znanstvenih dokazov o učinkovitosti metode malo, več uporabnikov poroča o koristnih učinkih oil pulling-a, zato ga je vredno preizkusiti.

Katera olja so primerna?

Za izvajanje oil pulling-a je primernih več različnih rastlinskih olj, tradicionalno pa sta največkrat uporabljena spodaj našteta:

  1. Kokosovo olje: je najpogosteje uporabljeno olje, ki ima antibakterijske lastnosti in tako preprečuje razrast škodljivih bakterij, poleg tega pa je tudi prijetnega okusa.
  2. Sezamovo olje: poleg antibakterijskih lastnosti ima sezamovo olje še protivnetne in antioksidantne lastnosti, zaradi česar je idealen za uporabo ob vnetnih spremembah v ustni votlini.

Poleg navedenih olj pa lahko uporabiš tudi olivno ali sončnično. Vsako olje ima svoje prednosti, a bolj kot to, katerega uporabiš, je pomembno, da oil pulling sploh izvajaš.

 

Dodaten nasvet: Če želiš dodatne koristne učinke, lahko olju dodaš še 1-2 kapljici eteričnega olja. Super izbira so eterično olje poprove mete, limone ali origana, ki poleg tega, da imajo antibakterijske učinke, delujejo tudi kot osvežilec zadaha!

Kako izvajati oil pulling?

Najbolje je, da oil pulling izvajaš zjutraj, na prazen želodec in pred jutranjim ščetkanjem zob. Metodo lahko izvajaš vsak dan.

Postopek izvajanja oil pulling-a:

  1. Vlij žlico izbranega olja v usta.
  2. Žvrkljaj olje v ustih, tako da doseže vse kotičke ust, tudi medzobne prostore.
  3. Idealno je, če postopek izvajaš 15 – 20 minut. Za začetnika je to lahko dokaj zahtevno, zato začni počasi, lahko tudi le s 5 minutami in nadaljuj postopoma.
  4. Ko končaš, olja ne pogoltni, ampak ga izpljuni v papirnato brisačko in jo vrzi v smeti. Odplakovanje olja v lijak lahko preko daljšega časovnega obdobja namreč vodi do zamašitve vodovodnih cevi.

Stranski učinki oil pulling-a

Oil pulling načeloma nima večjih stranskih učinkov, če ga izvajamo pravilno. Kljub temu lahko pride do občutka slabosti ali prebavnih težav, če olje po nesreči zaužijemo. Prav tako lahko na začetku uporabe te metode izkusiš utrujenost obraznih mišic, ki z večkratnim izvajanjem oil pulling-a mine. Ključnega pomena za ohranjanje zdrave ustne votline pa je zavedanje, da oil pulling ne nadomesti redne ustne higiene, ki vključuje ščetkanje in nitkanje zob ter redne preglede pri zobozdravniku, temveč jo le dopolnjuje.

 

Oil pulling je cenovno dostopna, preprosta in domnevno učinkovita metoda za doseganje zdrave ustne votline in je zato vredna preizkusa!

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title