healthylifestyle
sport

Ob kateri uri telovaditi in zakaj: kdaj je najboljši čas v dnevu?

Že samo iskanje tiste ene ure za vadbo je lahko izziv, če pa želiš optimizirati rezultate, boš verjetno svoj svoj urnik še dodatno prilagodila glede na želene koristi vadbe. V spodnjem članku lahko najdeš vse o najboljšem času dneva vadbo zate in kaj lahko pričakuješ za jutranjo, popoldansko ali večerno telovadbo.

0

Vsak trenutek dneva je primeren za gibanje, saj je vadba kadar koli boljša kot netelovadba sploh. Telesna dejavnost ne prispeva le k ohranjanju kondicije, ampak tudi k izboljšanju psihofizičnega počutja, saj zmanjša simptome stresa, tesnobe in depresije. Pri načrtovanju učinkovite vadbe, upoštevajoč pogostost, intenzivnost in vrsto telovadbe glede na želeni učinek, pa so določeni časovni okvirji dneva, ki so primernejši za določeno vadbo.

Jutranja telovadba za izgubo odvečnih kilogramov

Če je tvoj cilj shujšati, pozabi na jutranjo zaspanost! Poleg same telovadbe, ki spodbudi presnovo in porabo zalog maščobe, ti jutranja vadba pomaga pri zmanjšanju apetita. Izguba nekaj kilogramov pa ni edini dober razlog za ukvarjanje s športom ob 7. uri zjutraj. Jutranja telovadba izboljša tudi koncentracijo in razpoloženje, saj se med gibanjem proizvajajo endorfini, serotonin in dopamin; snovi, ki spodbujajo dobro počutje in ti omogočajo boljše obvladovanje stresa. Če želiš še kanček vitamina D, ki je bistven za ohranjanje dobrega zdravja, prenesi jutranjo telovadbo iz sobe na prosto.

 

Popoldansko gibanje za boljšo zmogljivost

Čeprav je jutranja vadba idealna za kurjenje maščob, lahko popoldanska vadba poveča tvojo zmogljivost, saj ne boš telovadila na prazen želodec. Sladkor v krvi je namreč tista bistvena sestavina, ki jo potrebuješ, če se želiš gibati z večjo intenzivnostjo in porabiti več energije. Telo naravno porabi približno 10 % več kalorij pozno popoldne v primerjavi z zgodnjim jutrom ali poznim večerom, zaradi česar je lahko popoldanska vadba tudi pri izgubi teže primerljivo dobra z jutranjo. Poleg tega se lahko popoldne več gibaš na prostem, kjer ti tek ali hitra hoja pomagata, da se poživiš in zbistriš misli.

 

Večerni trening za raztezanje mišic

Če se po dolgem dnevu želiš razgibati, je večerna vadba primerna zate. Večerna vadba ne moti spanca, ampak telesu omogoča, da sprosti nakopičeno napetost in povzroči občutek sprostitve. Zaradi tega so zvečer bolj primerne nizko do srednje intenzivne vadbe; tiste, ki ne poženejo adrenalina. Joga in pilates sta popolni izbiri, saj spodbujata raztezanje mišic in izboljšujeta elastičnost, hkrati pa ti omogočata uravnavanje dihanja in sprožita občutek razbremenitve. Poleg tega lahko tudi večerna vadba pripravi telo na hujšanje ali obvladovanje teže, primerna pa je tudi za druženje, saj lahko s prijateljicami obiskuješ kakšen tečaj.

 

Pomembno je, da se premikamo

Ob kateri uri se gibaš, je odvisno predvsem od navad. Če vstajaš pred sončnim vzhodom z namenom telovadbe, običajno pa ne vstajaš tako zgodaj, bo tvoje telo morda bolj počasno pri odzivanju in počutilo se bo šibkejše, kot če bi telovadila pozneje. Navsezadnje pa je vse odvisno od tvojih želja in od tega, kako izgleda tvoj dnevni urnik; nekateri lahko telovadijo pred odhodom v službo, drugi šele po službi. Navsezadnje je pomembno, da se gibaš. SZO za odrasle, stare med 18 in 64 let, priporoča vsaj 150 minut zmerne ali 75 minut intenzivne vadbe na teden. Med priporočljivimi dejavnosti pa niso le intenzivni športi, kot sta tek ali dvigovanje uteži, ampak tudi preprostejše dejavnosti, kot so hoja in opravljanje gospodinjskih opravil. Skratka, pomembno je, da ostanemo aktivni tudi zunaj »urnika telovadbe«.

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title