2
Prhljaj so drobne bele luske, ki se pojavljajo na lasišču in marsikomu povzročajo ogromno težavo. So pogosta dermatološka težava. Največjo težavo z njim imajo starejši, pojavlja pa se tudi pri veliki večini mladih, predvsem v adolescenci. Vrhunec doseže okrog dvajsetega leta starosti, izzveni pa po petdesetem letu.
Prhljaj je pogostejši pri moških in kljub njegovi razširjenosti, vzrok še ni popolnoma znan, se pa večina znanstvenikov strinja, da ni posledica slabe higiene. Znano je le, da naj bi bila za nastanek kriva glivica, saj je pri ljudeh s temi težavami prisotnost le te, močno povečana, zato je večina šamponov za zdravljenje prhljaja osredotočenih prav na uničenje teh glivic. Poleg tega so lahko dejavniki za nastanek tudi okoljski ali individualni.
Stanje lasišča se poslabša predvsem v jesenskem in zimskem času, ko je koža že nasplošno bolj suha, ali pa zaradi slabe nege in uporabe nepravilnih izdelkov za lase in lasišče.
Dejavniki, ki težavo še dodatno poslabšajo so hormonske spremembe, način prehranjevanja, stres in druge bolezni.
Pri moški populaciji je prhljaj bolj razširjen. Vzrok je predvsem v moških hormonih, ki stimulirajo intenzivnejšo proizvodnjo loja.
Ljudje z mastnim lasiščem so pogosteje nagnjeni k razvoju prhljaja, saj imajo glivice ob redkejšem umivanju čas, da se hranijo z olji in mrtvimi kožnimi celicami, nakopičenimi na lasišču. Blage oblike prhljaja se da odpraviti s pogostejšim umivanjem, vendar ne s prepogostim, saj draženje lasišča prav tako prispeva k nastanku prhljaja.
Neredna uporaba krtače ali glavnika poveča tveganje za razvoj prhljaja, saj z rednim česanjem enakomerno razporedimo maščobo po lasišču in laseh.
Tudi težave s suho kožo lahko vodijo v nastanek prhljaja. Na lasišču so opazne manjše in manj mastne luske.
Lasišče včasih reagira na izdelke, kateri mu ne odgovarjajo. Tako draženje sproži rdečico in srbečico ter posledično luščenje lasišča.
Zagotovo tudi zdrava in raznolika prehrana pripomore k zdravju in boljšemu videzu kože. Tisti, ki ne uživajo dovolj cinka, vitamina B in nekaterih vrst maščob, so bolj nagnjeni k prhljaju.
Dandanes so na voljo že številni šamponi, ki zmanjšujejo luščenje povrhnjice. Ti delujejo protivnetno in zmanjšajo razmnoževanje glivice. V večino izdelkov so dodane snovi, ki raztapljajo luske. Najpogostejša je salicilna kislina, saj zmanjšuje luščenje povrhnjice. V šamponih najdemo tudi katrane, ki zmanjšujejo prehitro zorenje celic.
Za takšne šampone je priporočljivo, da se lasišče našamponira in pusti delovati 5-10 minut, 2-3 krat tedensko in ko je prhljaj pod nadzorom, se po nekaj tednih uporaba zmanjša. Ko prhljaj izgine naj se terapijo za 1-3 mesece prekine. V tem času naj se uporabljajo šamponi z nižjo vrednostjo pH. Prhljaj je kronično obolenje, zato je velika verjetnost, da se bo s časoma ponovno pojavil. V takem primeru tretma znova ponovimo. Tudi poletni čas ugodno deluje na prhljaj, zaradi prisotnosti UV žarkov.
Miti, kot so:
so le miti. Res, da je zdravo lasišče izjemno pomembno za zdrave, prožne in sijoče lase, vendar je to pogosto težko doseči, če se srečuješ s prhljajem. Vse pa se začne odznotraj, zato le niso vedno krivi agresivni šamponi in mastni lasje. Prehrana je ključen element, ki vpliva na stanje lasišča.
Prhljaj je lahko zelo težaven, vendar ga ni treba obravnavati kot neizogibno težavo.
2
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers