feelgood
mindfulness

Kako tvoriti hormone sreče za boljše razpoloženje?

Hormoni so snovi, ki jih proizvajajo različne žleze po telesu. Potujejo po krvnem obtoku, delujejo kot glasniki in sodelujejo pri številnih telesnih procesih. Ena od teh pomembnih funkcij? Pomaga uravnavati tvoje razpoloženje. Znano je, da nekateri hormoni pomagajo spodbujati pozitivna čustva, vključno s srečo in zadovoljstvom. Pa veš, kako tvoriti hormone za boljše razpoloženje? Potem beri dalje.

0

"Hormoni sreče" vključujejo:

  • Dopamin: Dopamin je nevrotransmiter, ki je pomemben del možganskega sistema nagrajevanja. Povezan je s prijetnimi občutki, učenjem, spominom in drugimi dejavnostmi.
  • Serotonin: Ta hormon in nevrotransmiter pomaga uravnavati tvoje razpoloženje ter spanje, apetit, prebavo, sposobnost učenja in spomin.
  • Oksitocin: oksitocin, ki ga pogosto imenujemo "hormon ljubezni", je bistvenega pomena za porod, dojenje in močno povezanost med starši in otroki. Prav tako lahko pomaga spodbujati zaupanje, empatijo in povezanost v odnosih. Njegova raven se običajno poveča ob telesni naklonjenosti.
  • Endorfini: Ti hormoni so naravni blažilci bolečine, ki jih telo proizvaja kot odziv na stres ali nelagodje. Njihova raven se lahko poveča tudi pri dejavnostih, ki prinašajo nagrado, kot so prehranjevanje, telovadba ali spolni odnosi.

Tukaj je nekaj nasvetov, kaj lahko storiš, da boš proizvedel/la več teh naravnih sredstev za izboljšanje svojega razpoloženja.

Najdi si čas za vadbo

Telesna vadba ima številne pozitivne učinke na telesno zdravje. Pozitivno lahko vpliva tudi na čustveno počutje. Če si že slišal/a za "tekaško vznemirjenje", morda veš za povezavo med vadbo in sproščanjem endorfinov. Vendar vadba ne deluje le na endorfine. Redna telesna dejavnost lahko poveča tudi raven dopamina in serotonina, zato je odlična možnost za povečanje hormonov sreče. 

Pripravi (in uživaj) najljubši obrok z ljubljeno osebo

Ta nasvet bi teoretično lahko spodbudil vse štiri hormone sreče. Veselje, ki ga boš občutil/a ob okusni hrani, lahko sproži sproščanje dopamina in endorfinov. Če si obrok deliš z ljubljeno osebo in se povežeta pri pripravi obroka, lahko povečaš raven oksitocina. Na raven hormonov lahko vplivajo tudi nekatera živila, zato pri načrtovanju obrokov za povečanje ravni hormonov sreče upoštevaj naslednje:

  • začinjena hrana lahko sproži sproščanje endorfina,
  • jogurt, fižol, jajca, meso z nizko vsebnostjo maščob in mandlji so le nekatera živila, povezana s sproščanjem dopamina,
  • živila, ki vsebujejo probiotike, kot so jogurt, kimči in kislo zelje, lahko vplivajo na sproščanje pozitivnih hormonov.

Pojdi na svež zrak

Želiš povečati raven serotonina? Preživljanje časa na prostem, na sončni svetlobi, je odličen način za to. Glede na raziskave lahko izpostavljenost ultravijoličnemu (UV) sončnemu sevanju poveča tvorbo serotonina. Nekajkrat na teden lahko poskusiš zunaj preživeti približno 15 minut. Zavedaj se le, da lahko izpostavljenost UV-žarkom poveča tudi tveganje za nastanek kožnega raka, zato ne pozabi na zaščito pred soncem!

Meditiraj

Če poznaš meditacijo, morda že veš za njene številne koristi za dobro počutje - od izboljšanja spanja do zmanjšanja stresa. Številne prednosti meditacije se namreč povezuje s povečanim nastajanjem dopamina med meditacijo.

Privošči si dober spanec

Premalo kakovostnega spanca lahko na več načinov vpliva na tvoje zdravje. Prvič, lahko prispeva k neravnovesju hormonov, zlasti dopamina, v tvojem telesu. To lahko negativno vpliva na tvoje razpoloženje in telesno zdravje.

Če vsako noč za spanje nameniš od 7 do 9 ur, lahko ponovno vzpostaviš ravnovesje hormonov v telesu, kar bo verjetno pripomoglo k boljšemu počutju.

Masaža

Če uživaš v masaži, je tu še en razlog več, da si jo privoščiš: masaža lahko namreč v telesu spodbudi kar vse štiri hormone sreče. 

 

Serotonin, dopamin, endorfini in oksitocin pomagajo spodbujati srečo in zadovoljstvo ter zmanjšujejo depresijo in tesnobo. Te hormone dobrega počutja lahko naravno spodbudiš z le nekaj preprostimi dejavnostmi. Če imaš težave z uravnavanjem razpoloženja, se posvetuj z zdravnikom, ki ti lahko priporoči terapije ali zdravljenje, ki ti lahko pomagajo.

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title