0
Čeprav radi krivimo metabolizem za vse, kar se tiče (ne)zmožnosti izgube teže, je v resnici pomemben za več kemičnih procesov, ki potekajo v telesu in omogočajo, da tvoji organi delujejo normalno. Metabolizem tako ni odgovoren le za presnovo hrane, ampak tudi za normalno dihanje in obnovo poškodovanih celic.
Besedo »metabolizem« najpogosteje uporabljamo za opisovanje presnovnih procesov, tj. število kalorij, ki jih naše telo pretvarja v energijo. Višja kot je presnovna stopnja, več kalorij porabiš v mirovanju. Stopnjo metabolizma določajo številni dejavniki, kot so spol, starost, hormonsko ravnovesje, mišična masa in telesna aktivnost. Nekateri imajo zato hitrejši metabolizem, kar jim omogoča hitro presnovo, počasnejši metabolizem pa pomeni, da je potrebnih manj kalorij za ohranjanje delovanja telesa.
Priporočljivo je, da na dan spiješ vsaj 2 litra vode, saj tisti, ki pijejo več vode, porabijo tudi več kalorij. Dobro je, da s hidriranjem začneš takoj, ko se zbudiš in na tešče spiješ kozarec vode. Ne samo, da se boš počutila bolj sita, ampak boš tudi metabolizem spodbudila k delovanju, saj telo potrebuje vodo za predelavo kalorij.
Gibanje je bistvenega pomena za pospešitev metabolizma: le 30 minut zmerne telesne aktivnosti (dovolj za pospešitev srčnega utripa) dnevno je dovolj. Poleg kardio vadbe (npr. tek, kolesarjenje), ki bo pomagala pospešiti porabo kalorij med izvajanjem aktivnosti, v svojo rutino vključi tudi vaje za moč (npr. dvigovanje uteži, pilates), da pridobiš mišično maso. Slednje ti bo pomagalo pospešiti porabo kalorij tudi med sproščanjem.
Uživanje beljakovin pomaga povečati tvoj metabolizem, saj potrebujejo več energije za prebavo kot maščobe in zato telo porabi več kalorij. Beljakovine pomagajo preprečiti izgubo mišične mase in tako zmanjšajo upad metabolizma, kar je pogosto povezano z izgubo maščobe.
Tako zeleni čaj kot kava sta bogata z antioksidanti, ki pospešijo metabolizem. Poleg tega oba napitka pomagata telesu uravnavati način predelovanja maščobe in ti po uživanju pustita občutek sitosti.
Iz tvojega jedilnika poskusi odstraniti predelano in rafinirano hrano in jo nadomestiti z »živo« hrano, kot so sezonsko sadje in zelenjava, polnozrnata žita, stročnice, oreščki in semena. Prehrana, bogata z vlakninami (npr. fižol, jabolka, artičoke, ovseni otrobi) še dodatno pospeši metabolizem, saj so le-te neprebavljive. Ker se jih telo trudi prebaviti, pri tem porabi več kalorij, zaradi česar boš za prebavo prehranskih vlaknin porabila več kalorij kot za presnovo predelanih ogljikovih hidratov.
Tudi če spanec neposredno ne vpliva na metabolizem, neprespana noč povzroči hormonsko neravnovesje, ki čez dan poveča apetit, zaradi česar so tvoje misli preobremenjene s hrano. Kakovosten spanec ti ne bo pospešil metabolizem kot tak, ampak boš po osmih urah spanca manj pogosto občutila lakoto med obroki in si tako redkeje privoščila tisti sladki prigrizek.
Čeprav so diete za hitro shujšanje mamljive, se jim raje izogibaj. Dokazano je, da lahko take hitre diete povzročijo jo-jo učinek, kjer po določenem obdobju pridobiš nazaj vse odvečne kilograme, ki si se jih po mukah znebila. Raje se osredotoči na spremembo svojega življenjskega sloga, v katerega vključiš več spanja in telovadbe ter zdrave hrane, ki spodbudi telo k hitrejši presnovi. Tako boš uživala v prehranjevanju in poskrbela za svoje zdravje.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers