skin
whattheexpertssay

Hiperpigmentacija 101: Vzroki, zdravljenje in nasveti strokovnjakov

Ne glede na to, ali se ti hiperpigmentacija pojavi po aknah, ali zaradi prevelike izpostavljenosti soncu, njeno zdravljenje zahteva trud. To lahko pojasni, zakaj so bila tvoja pretekla prizadevanja neuspešna. V nadaljevanju ti predstavim vse možne vzroke, načine zdravljenja in strokovne nasvete o hiperpigmentaciji, ki je trdovratna težava in lahko prizadene posameznike vseh starosti.

0

Hiperpigmentacija je pogost problem kože, ki prizadene posameznike vseh tipov kože in starosti, vendar je še posebej razširjena med mladimi ženskami. Če imaš hiperpigmentacijo, lahko na koži opaziš temnejše lise, podobne velikim pegam, ki se ne ujemajo s tvojo običajno barvo kože. Temnenje določenih predelov kože povzroča prekomerna proizvodnja melanina, pigmenta, odgovornega za barvo kože.

Vzroki hiperpigmentacije

  • Izpostavljenost soncu: Dolgotrajna izpostavljenost škodljivim UV žarkom je eden glavnih vzrokov za hiperpigmentacijo. UV poškodbe kože povzročijo vnetje, ki predstavlja signal za melanocite, da proizvajajo presežek melanina.
  • Hormonske spremembe: Hormonska nihanja med nosečnostjo, menopavzo ali med jemanjem kontracepcijskih tabletk lahko sprožijo nastanek temnih madežev na koži, znanih kot melazma. To stanje običajno prizadene lica, čelo in področje nad zgornjo ustnico.
  • Vnetje: Vnetje kože, ki je posledica aken, ekcema ali drugih kožnih stanj, lahko povzroči postinflamatorno hiperpigmentacijo. Koža kot odgovor na proces celjenja proizvede presežek melanina, ki pusti za seboj temne lise ali zaplate.
  • Genetski dejavniki: Nekateri posamezniki so genetsko nagnjeni k hiperpigmentaciji, zaradi česar so bolj dovzetni za nastanek temnih madežev, ko so izpostavljeni različnim sprožilcem. V splošnem velja, da več osnovne ravni melanina kot imaš v koži (tj. temnejši kot je tvoj ten kože), večja je nevarnost, da se pojavi hiperpigmentacija.

Kako preprečiti nastanek hiperpigmentacij?

Kot pri večini težav s kožo tudi pri hiperpigmentaciji velja, da jo je lažje preprečiti, kot zdraviti. V primeru pojava aken in mozoljev je pomembno, da jih ne praskaš in da za čiščenje kože uporabljaš nežno čistilo. Prav tako je bistvenega pomena vsakodnevna uporaba sončne kreme z zaščitnim faktorjem vsaj 30.

Možnosti zdravljenja

Hiperpigmentacijo lahko zdravimo na različne načine. Pomemben je podatek, da je hiperpigmentacija po navadi rezultat večih dejavnikov – gentski, presnovni, hormonski in okoljski. Na žalost ni na voljo nobene terapije, ki bi popolnoma odstranila hiperpigmentacijo. Najboljša rešitev je celosten pristop s kombinacijo kozmetičnih izdelkov in profesionalnih terapij.

  • SPF: Zaščita pred UV poškodbami in posledično prekomerno proizvodnjo melanina je osnova zdravljenja hiperpigmentacij. Izberi kvalitetno sončno kremo s širokim spektrom zaščite in SPF 30 ali več.
  • Retinol: Zvečer v rutino nege kože vključi retinol, ki ima številne pozitivne učinke. Za zdravljenje hiperpigmentacij je bistvena predvsem njegova zmnožnost stabilizacije melanocitov in razgradnje melanina.
  • Posvetlitvene učinkovine: Videz hiperpigmentacij lahko izboljšamo z uporabo posvetlitvenih učinkovin, ki zavirajo sintezo melanina. Take sestavine so hidrokinon, kojična kislina, arbutin, azelaična kislina, niacinamid itd.
  • Kemični pilingi: Hidroksi kisline povečajo obnovo kožnih celic in v bistvu povzročijo, da se hiperpigmentirana koža nadomesti z novimi kožnimi celicami.
  • Laserska terapija: Lasersko zdravljenje dobro deluje pri razbijanju pigmentacij, tudi tistih starejših, ki so bolj površinsko ležeče.  

Nasvet dermatologa

Potrpežljivost je ključna! Hiperpigmentacija potrebuje čas, da zbledi, zato je potrpežljivost ključna pri zdravljenju, ki ga izbereš. Doslednost in upoštevanje predpisanega režima sta bistvena za doseganje optimalnih rezultatov. Ne pozabi, da je koža vsakega posameznika edinstvena in kar deluje pri eni osebi, morda ne bo delovalo pri drugi.

 

V primeru, da zdravljenje s kozmetičnimi izdelki ne prinese zadovoljivih rezultatov, obišči dermatologa. Dodelil ti bo osebni režim nege kože in pripravil seznam priporočljivih tretmajev, ki bodo delovali s tvojim specifičnim tipom kože.

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title