trendalert
medicalprocedures

Čudovit nasmeh za vsako ceno? Veneerji in vse kar moraš vedeti o njih!

Kaj so veneerji oz. estetske zobne luske, zakaj nanje prisega cel Hollywood in kako do njih?

0

Legendarna Marilyn Monroe je nekoč dejala:

“Nasmeh je najlepše ličilo, ki si ga ženska lahko nadene”

In v današnjem s podobo obsedenem svetu polnemu (pogosto nedosegljivih) lepotnih standardov, ni presenetljivo, da ima bleščeč nasmeh veliko vrednost. 

Nanj se verjetno najbolj zanašajo prav zvezdniki, ki svoje snežno bele sijoče zobe razkazujejo kot dragocen modni dodatek. Prav iz Hollywooda izvira izraz “nasmeh za milijon dolarjev” - ne le zaradi ogromnih zaslužkov, ki jih biseren nasmeh prinaša igralcem, temveč tudi zaradi velikih zneskov, vloženih v operacije, ki ta milijon dolarjev vreden nasmešek omogočajo.

Dejstvo je namreč, da se skrivnost za temi sijočimi popolnimi nasmeški skriva v dentalnih estetskih posegih, med katerimi so veneerji oz. estetske zobne luske ene izmed najbolj popularnih.

Hollywood so estetske luske prevzele že pred kar nekaj časa, danes pa zaradi večje povezanosti na socialnih omrežjih postajajo vse bolj priljubljene tudi med "navadnimi smrtniki". 

Prav zato ti spodaj podajam preprost in razumljiv vodnik po tem lepotnem posegu, da lahko sama presodiš, ali se ti zdi čudovit nasmeh res vreden vsake cene.

Kaj so veneerji oz. estetske zobne luske?

Veneerji ali zobne luske so tanke iz porcelana, keramike ali kompozitnega materiala izdelane prevleke z debelino kontaktne leče, ki jih je možno nalepiti na obstoječe zobe brez odstranjevanja obstoječe zobne strukture. Zato predstavljajo nebolečo, permanentno kozmetično rešitev za obarvane, odkrušene, razbarvane ali nepravilno poravnane zobe

Vsaka zobna luska je izdelana posamično in po meri zato jih lahko namestimo na le en zob ali več. Prav tako lahko lusko namestimo le na del zoba.

 

Različne vrste

Porcelanaste / keramične luske

Kot že ime pove, so te luske izdelane iz porcelana / keramike v tehničnem laboratoriju na podlagi posameznikovega odvzetega zobnega odtisa. Izdelava keramičnih zobnih lusk traja nekaj dni. Ko te prispejo, jih zobozdravnik namesti na njegove zobe in s tem preveri, ali so le te ustrezne oblike in velikosti. Po potrebi se zobne luske prilagodijo, in ko enkrat dosežejo popolno obliko jih pritrdijo na zobe. Preden jih lahko namestijo, je potrebno zbrusiti tanko plast zoba. Vendar brez skrbi, gre za neboleče brušenje sprednjega dela in pa del stranske površine zoba, zato se postopka ni potrebno ustrašiti.

 

Keramične zobne luske imajo številne prednosti:

  • so močne in gladke,
  • prosojna površina daje občutek naravnega videza ,
  • odporne proti madežem,
  • na splošno so trpežnejše (kvalitetno nameščene luske zdržijo tudi 20 let) in boljše kvalitete kot kompozitne luske (so pa seveda tudi dražje).

Kompozitne luske

Te so izdelane iz kompozitnega materiala (kot npr. bele plombe). Postopek nameščanja se razlikuje od zgoraj opisanega pri porcelanastih/keramičnih luskah, vendar je prav zato mnogim bolj privlačen. Najprej zobozdravnik pripravi zobno lusko in jo skrbno prilepi na posameznikov zob, kjer potreben je samo en obisk. Da se zobna luska strdi, zobozdravnik nato uporabi posebno modro lučko. Ko je sušenje končano, zobozdravnik kompozitno zobno lusko tudi spolira, da je videti kot gladek naraven zob.

 

Prednosti kompozitnih zobnih lusk je tudi kar nekaj:

  • zahtevajo manj brušenja zobne sklenine (kot pri keramičnih zobnih luskah),
  • manj obiskov pri zobozdravniku, saj je za njihovo namestitev največkrat potreben le en obisk, na zobne luske pa ti tako ne bo potrebno čakati,
  • če boš kompozitno zobno lusko poškodovala, jo bo enostavno popraviti ali zamenjati.

Cena

Cena zobnih lusk je odvisna od izbranega materiala in se je o njej najbolje posvetovati z zobozdravnikom. Okvirno se cene za posamezno lusko gibljejo med 250 - 450 evri.

 

To je na kratko o zobnih luskah, trenutnemu hitu estetske stomatologije!

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title