skin

Azelaična kislina: Obvezna sestavina za aknasto kožo!

Azelaična kislina v nenehno razvijajočem se svetu nege kože pogosto ostane neopažena. Čas je, da spoznaš vse njene premalo cenjene lastnosti, kot so regulacija sebuma, antibakterijsko delovanje in zmanjšanje postinflamatornih hiperpigmentacij. Zaradi svoje nežnosti in vsestranskosti je primerna tudi za nego občutljive kože.

0

Kadar razmišljamo o sestavinah, primernih za aknasto kožo, azelaična kislina verjetno ni prva, ki nam pride na misel. A bi morala biti. Ne glede na to, ali jo uporabljaš v kremi, gelu ali čistilni peni, ima azelaična kislina številne pozitivne učinke za kožo. Zaradi svoje vsestranskosti se že desetletja uporablja za zdravljenje različnih kožnih stanj, vključno z aknami.

Kaj je azelaična kislina?

Azelaična kislina je po svoji kemijski sestavi dikarboksilna kislina. Naravno se lahko pridobiva iz zrn in žit, sintetizirajo pa jo tudi kvasovke. V kozmetičnih izdelkih se nahaja v koncentraciji do 10 %, medtem ko jo lahko v zdravilih na recept najdemo v koncentraciji od 15 % do 20 %. Uporablja se topikalno v izdelkih, ki se ne spirajo in so najpogosteje v obliki kreme, gela in pene.

Katere so njene prednosti?

  1. URAVNAVANJE SEBUMA: Ena od izjemnih lastnosti azelaične kisline je njena sposobnost uravnavanja prekomerne proizvodnje sebuma. Ta mastna snov, ki jo proizvaja naša koža, lahko zamaši pore in povzroči nastanek mozoljev. Z zaviranjem encima, ki je odgovoren za nastajanje sebuma, azelaična kislina pomaga uravnotežiti nivo maščobe in zmanjša verjetnost izbruha aken.
  2. ANTIBAKTERIJSKE LASTNOSTI: Akne so pogosto posledica širjenja Propionibacterium acnes, bakterije, ki uspeva v zamašenih porah. Azelainska kislina se bori proti rasti bakterij in preprečuje nastanek novih aken ter hkrati pospešuje proces celjenja obstoječih.
  3. ZMANJŠUJE VNETJE IN HIPERPIGMENTACIJE: Kar ločuje azelainsko kislino od drugih sestavin za boj proti aknam, je njena sposobnost zmanjševanja postinflamatornih hiperpigmentacij in rdečice, ki je pogost problem k aknam nagnjene kože. Izbruh aken velikokrat za seboj pusti temne lise in razbarvanje, ki lahko ostanejo tudi potem, ko akne že izzvenijo. Azelainska kislina zavira prekomerno proizvodnjo melanina, pigmenta, odgovornega za obarvanost kože.
  4. NEŽEN PILING: Azelaična kislina je sposobna prodreti globoko v pore, kjer lušči odmrle kožne celice, ki povzročajo zamašene pore. Poleg tega deluje tudi keratolitično, kar pomeni, da razgrajuje odvečen keratin in odstranjuje poroženele plasti kože
  5. PRIMERNA TUDI ZA OBČUTLJIVO KOŽO: Azelaična kislina je združljiva z različnimi tipi kože, vključno z občutljivo kožo. Za razliko od nekaterih zdravil za akne, ki lahko povzročijo suhost, draženje in luščenje, je azelaična kislina znana po svoji blagosti.

Možni stranski učinki

Pri uporabi azelaične kisline se lahko v redkih primerih pojavi rahlo draženje in zbadanje kože. Če neželeni učinki postanejo resni, je treba z uporabo prenehati. Je ena redkih sestavin za nego aknaste kože in hiperpigmentacij, ki je v splošnem varna za nosečnice. Čeprav se pridobiva iz žit, ni skrbi, da bi se skozi kožo absorbirala v dovolj veliki količini, da bi povzročala težave ljudem z občutljivostjo na gluten.

Kako jo uporabljati?

 

Za izdelke z azelaično kislino se predlaga nanos tanke plasti izdelka na čisto kožo dvakrat dnevno. Za posameznike z občutljivo kožo pa je priporočena uporaba enkrat vsak drugi dan. Za še boljše delovanje pa je smiselno tudi, da najprej uporabiš hidroksi kisline ali retinol, da se koža odpre in lažje sprejme azelaično kislino, ki potem lahko tudi bolj učinkovito deluje. Zjutraj pa obvezno na koncu nege nanesi tudi kremo za sončenje z zaščitnim faktorjem vsaj 30.

 

NASVET: Ko azelaično kislino uporabljaš prvič, je najbolje, da jo uvajaš postopoma in opazuješ reakcijo kože. Če nimaš stranskih učinkov, jo lahko vključiš v svojo dnevno rutino nege kože.

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title