0
Glavna aktivna sestavina samoporjavitvenih sredstev, ki je odgovorna za želeni zlato rjavi videz, je spojina dihidroksiaceton (DHA). Pravzaprav gre za brezbarvno sladkorno spojino, zagorelost pa je rezultat kemične reakcije med beljakovinami v zgornjih plasteh kože in sladkorji v DHA. Obe spojini reagirata in tvorita rjavo beljakovino, ki se tesno veže na kožo, zato se porjavitev ne da zlahka sprati.
Kljub temu se pogosto zgodi, da so rjuhe po uporabi obarvane, ker traja približno od 7 do 10 dni, da se barva na vrhnjem sloju kože popolnoma odstrani in za sabo pusti zlat odtenek.
S samoporjavitvenimi sredstvi je naša koža po uporabi videti kot sveže s plaže, vendar njihove prednosti poleg lahkotnega sijaja zagotavljajo mnogo več.
Če se izogneš UV žarkom in raje uporabiš umetno sredstvo, lahko to dolgoročno koristi zdravju in videzu kože. Sevanje sonca, solarij in LED svetila za sušenje gelisha na nohtih vsebujejo UV žarke, ki prispevajo k razvoju melanomov in vrstam kožnega raka. Uporaba širokospekterske sončne kreme z zaščitnim faktorjem (SPF) vsaj 30 lahko pomaga zaščititi kožo pred škodljivimi vplivi žarkov UVA in UVB.
Ena od najbolj očitnih prednosti umetnega sredstva za sončenje je, da zagotavlja s soncem poljubljen sijaj, ne da bi ogrožali svoje zdravje z izpostavljenostjo sončnim žarkom. Koža je naš največji organ, ki mu s samoporjavitvenimi sredstvi zagotavljamo najvarnejši način sijaja.
Koža je med nosečnostjo običajno bolj občutljiva na svetlobo, zato so nosečnice izpostavljene večjemu tveganju za opekline, izpuščaje in nepravilno pigmentacijo. Sončenje povzroči pregrevanje in dehidracijo, kar je lahko v prvem trimesečju nosečnosti povezano z nekaterimi prirojenimi napakami.
Čeprav je DHA odobrena za lokalno uporabo, lahko ob vdihavanju aerosolov, ki nastanejo pri uporabi porjavitvenih razpršil, trpi zdravje pljuč. Ti se ne smejo vdihavati, zaužiti ali izpostavljati predelom, ki jih pokriva sluznica, vključno z ustnicami, nosom ter predeli okoli oči (od vrha lica do nad obrvjo). Aerosoli v izdelkih lahko še poslabšajo težave ljudi s pljučnimi boleznimi, kot je astma.
Še ena skrb so dodane dišave v izdelkih za umetno porjavitev, ki lahko imajo prijeten vonj, vendar dražijo kožo. Na dišave so lahko občutljivi zlasti ljudje z ekcemi. Če imaš to stanje kože, najprej opravi test na koži, pri katerem naneseš majhno količino izdelka na en predel kože, na primer za ušesom in opazuj, kako se tvoja koža odziva.
Blagovne znamke poskrbijo za temnejše odtenke z večjo količino beljakovin v svojih izdelkih. Pojavijo se lahko madeži, draženja in reakcije na koži.
Lažnim vtisom, da je koža zaradi samoporjavitvenih sredstev tudi bolj odporna proti UV žarkom in se ne opeče tako hitro ali tako močno, zavede ogromno ljudi. Ni nujno, da zagotavljajo zaščito pred UV žarki, razen če je na etiketi izdelka izrecno navedeno, da vsebuje zaščitni faktor SPF.
Kljub prednostim samoporjavitvenih sredstev obstajajo tudi slabosti, ki jih je treba upoštevati preden skočiš v kabino s porjavitvenimi razpršili ali za zlato rjav odtenek kože poskrbiš kar doma.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers