0
Izraz "črevesni mikrobiom" se nanaša na mikroorganizme, ki živijo v tvojem črevesju. Vsak človek ima v prebavnem traktu približno 200 različnih vrst bakterij, virusov in glivic. Nekateri mikroorganizmi so škodljivi za naše zdravje, mnogi pa so izjemno koristni in celo nujni za zdravo telo.
Velika raznolikost bakterij v črevesju lahko pomaga zmanjšati tveganje za bolezni, kot so sladkorna bolezen, vnetne črevesne bolezni in psoriatični artritis.
Na črevesni mikrobiom lahko vplivajo številni dejavniki sodobnega življenja, med drugim:
To pa lahko vpliva na druge vidike tvojega zdravja, kot so:
Če imaš slabše zdravje črevesja, lahko opaziš nekaj simptomov. Tukaj je sedem najpogostejših znakov:
Vse želodčne motnje so lahko znaki nezdravega črevesja. Vključujejo:
Prehrana z veliko predelane hrane in dodanih sladkorjev lahko zmanjša količino "dobrih" bakterij in raznolikost v črevesju.
Pridobivanje ali izguba telesne teže brez spremembe prehrane ali gibalnih navad je lahko znak nezdravega črevesja. Neuravnovešeno črevesje lahko poslabša sposobnost telesa, da absorbira hranila, uravnava krvni sladkor in skladišči maščobe.
Neravnovesje črevesnih bakterij je lahko povezano z razdrobljenim spanjem in kratkim trajanjem spanja, kar lahko vodi v kronično utrujenost.
Kožna stanja, kot je luskavica, so lahko povezana z vrstami bakterij, ki so prisotne v črevesju. Manjša koncentracija koristnih bakterij lahko vpliva na imunski sistem telesa. To pa lahko privede do stanj, ki vplivajo na organe, vključno s kožo.
Številne študije so odkrile povezave med črevesjem in imunskim sistemom. Nezdravo črevesje lahko poveča sistemska vnetja in spremeni pravilno delovanje imunskega sistema.
Intolerance na hrano so posledica težav pri prebavljanju določenih živil. To se razlikuje od alergije na hrano, ki je posledica reakcije imunskega sistema na določena živila.
Zdi se, da sta prehrana in zdravje črevesja tesno povezana. Izogibanje predelani hrani, hrani z visoko vsebnostjo maščob in hrani z visoko vsebnostjo rafiniranih sladkorjev je verjetno pomembno za ohranjanje zdravega mikrobioma, saj lahko ta hrana spodbuja rast škodljivih bakterij.
Obstajajo tudi živila, ki aktivno spodbujajo rast koristnih bakterij in prispevajo k splošnemu zdravju. Ta živila vključujejo:
Česen poveča raznolikost črevesnega mikrobioma in izboljša zdravje črevesja.
Fermentirana živila so odličen prehranski vir probiotikov. Primeri dobrih fermentiranih živil so: kimči, kislo zelje, jogurt in kefir.
Uživanje teh živil lahko izboljša črevesni mikrobiom.
Živila, bogata s kolagenom, kot sta kostna juha in lososova koža, so lahko koristna tako za splošno zdravje kot za zdravje črevesja.
Proizvodnjo kolagena v telesu lahko poskusiš spodbuditi tudi s prehrano. Če želiš telesu pomagati pri proizvodnji kolagena, poskusite jesti več agrumov, brokolija, mesa, jajc, oreščkov.
Skratka, nezdravo črevesje povzroči nešteto zdravstvenih težav. Ti znaki lahko vključujejo kronične prebavne težave, težave s kožo, spremembe razpoloženja in oslabljen imunski sistem. Skrb za zdravje črevesja z vključitvijo uravnotežene prehrane, hidracijo in obvladovanjem ravni stresa lahko pomaga ohranjati zdravo črevesje. Ukrepaj zdaj in daj prednost zdravju črevesja za optimalno dobro počutje.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers