0
Da, med izpadanjem las in pomanjkanjem železa lahko obstaja povezava. Eden od prvih korakov pri diagnosticiranju izpadanja ali redčenja las je preverjanje ravni železa v krvi. Pomanjkanje železa, ki povzroča slabokrvnost, neposredno vpliva na rast in redčenje las. Študije namreč razkrivajo pomen železa za celovitost lasnega stebla, kar pomeni moč in debelino las. Nizka raven železa je lahko povezana s krhkimi lasmi in pogostim lomljenjem las.
Pomanjkanje železa lahko povzroči izpadanje las, lahko pa je prisotnih tudi več drugih dejavnikov. Oglejva si jih, da boš bolje razumela, kaj še lahko povzroči redčenje las.
Družinska zgodovina je lahko odločilen dejavnik, ko gre za to, koliko las ti bo ostalo na glavi celo življenje.
Nosečnost in po porodno odobje lahko motita rast las. Med nosečnostjo se lahko izboljša, po porodu pa se lahko poslabša. Izpadanje las po porodu je pogosta dermatološka težava in lahko vpliva na samozavest in duševno stanje. Precej pogosto je tudi pri ženskah s sindromom policističnih jajčnikov in v menopavzi, ko upade koncentracija estrogena. Hormonske spremembe med nosečnostjo pa spodbujajo povečano rast las.
Lasje so zelo občutljivi na vse spremembe, ki jih doživlja naše telo, kot so operacije, anestezija, bolezni, nosečnost in hormonske spremembe. Izpadanje las, ki ne povzroča brazgotin in se običajno kaže z okroglimi lisami, je lahko posledica napada imunskega sistema na del lasnega mešička. To je lahko povezano z drugimi avtoimunskimi boleznimi, kot so bolezni ščitnice, sladkorna bolezen tipa I in lupus, sproži pa ga lahko tudi stres.
Čeprav je morda mamljivo ugibati, kaj je vzrok izpadanja las, zdravniki to odsvetujejo. Obišči raje certificiranega dermatologa, ki bo natančno pregledal tvoje lasišče in ugotovil, če je izpadanje las morda posledica pomanjkanja železa, opravil pa bo tudi krvne preiskave, da ugotovi raven železa v tvojem telesu.
Pomanjkanje železa je mogoče zdraviti tako, da najprej poiščemo glavni vzrok za izgubo železa. Pogosti vzroki za pomanjkanje le-tega so kronična izguba krvi, kot v primeru močnih menstruacij, nosečnost, spremembe v prehrani, ki izključujejo živila, bogata z železom, in težave s prebavili, ki povzročajo malo absorpcijo železa.
Ko razumeš, kaj se v tvojem telesu dogaja, je čas za dodajanje železa. Poleg prehranskih dopolnil pomaga tudi sprememba prehrane in uživanje več živil, bogatih z železom. Slednje se lahko pridobiva tudi v različnih oblikah, vključitev zdrave, z železom bogate prehrane, pa je lahko koristna tudi za zdravje las in nohtov. Kljub temu ne želiš pretiravati, saj lahko pretirano uživanje železa škodi tvojim jetrom.
Obstaja veliko razlogov za izpadanje las. Pri tem lahko sodelujejo tvoji geni, hormonske spremembe, bolezni in celo stres. In čeprav je lahko vzrok tvojih težav pomanjkanje železa, je v primeru izpadanja las najbolje, da obiščeš dermatologa. Ta lahko opravi teste, da ugotovi natančen vzrok izpadnja las.
Če je izpadanje las zares posledica pomanjkanja železa v telesu, lahkoto zelo preprosto odpraviš: vzemi dodatek železa in jej več živil, bogatih z železom.
Če povzamem, izpadanje las je lahko huda težava, vendar če je pomanjkanje železa vzrok za tvoje izpadanje las, je to povsem obvladljivo in ozdravljivo.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers